Pokrycia dachowe wykonane z blachy to jedne z najpopularniejszych rozwiązań wybieranych przez budujących dom inwestorów. Jeszcze jakiś czas temu blachodachówka zeszła na drugi plan, ustępując miejsca dachówkom cementowym bądź ceramicznym. Obecnie wraca do łask i jest coraz chętniej wykorzystywana.

Jej ogromna popularność wynika z faktu, że jest to materiał łatwy w montażu, a przy tym atrakcyjny cenowo. Jeśli dołożyć do tego szeroki wybór kolorów i wzorów – otrzymujemy niezwykle atrakcyjne rozwiązanie na pokrycie dachu.

Jednym z istotniejszych czynników przy wyborze dachówki jest grubość rdzenia. Jest to o tyle ważny element, że wpływa na trwałość dachówki oraz szczelność pokrycia. Najlepiej gdy jest wykonany z twardej i sztywnej stali.

Równie ważna jest grubość blachy. Parametr ten jest regulowany specjalnymi normami. Im grubsza blacha tym lepiej, ponieważ im większa grubość tym większa wytrzymałość.

Blachodachówka pokryta jest warstwą cynku, o różnej grubości. I właśnie grubość tej warstwy to kolejny ważny czynnik, który warto rozważyć przed zakupem blachodachówki. Odpowiednia warstwa cynku stanowi bowiem skuteczną ochronę przed korozją.

Znacznie trwalsze są blachodachówki, których ostatnią warstwę stanowi powłoka z tworzywa. Nie tylko nadaje odpowiedni kolor, ale również gwarantuje większą trwałość i odporność niż blachodachówki pokryte wyłącznie cynkiem.

Przed zakupem blachodachówki warto również sprawdzić gwarancję, jaką oferuje producent. Chodzi o czas na jaki jest wydawana gwarancja, ale również warunki, jakie obejmuje. Najlepsze blachodachówki objęte są gwarancją na 50 lat.

Blachodachówka to idealne rozwiązanie dla tych inwestorów, którzy cenią dobrą jakość oraz atrakcyjną cenę. Uniwersalność sprawia, że blachodachówkę można wykorzystać niemal wszędzie, również w miejscach mocno porośniętych drzewami, ponieważ ten rodzaj pokrycia dachowego jest bardzo odporny na porastanie mchem. Blachodachówka okazuje się idealna nie tylko dla osób budujących dom, ale również dla tych, którzy chcą „odświeżyć” pokrycie dachowe. Niewielka waga sprawia, że świetnie sprawdzą się jako materiał odnawiający dach, nie wymagający dodatkowych wzmocnień więźby.

Jeśli chodzi o koszty – najtańsza blachodachówka to koszt kilkunastu zł. za metr kwadratowy, najdroższe przekraczają 100 zł za metr.