Nawet wtedy, gdy na działka nie jest podłączona do sieci gazowej, można korzystać z wygodnego i ekologicznego ogrzewania gazem oraz używać go do innych celów. To możliwe za sprawą instalacji zbiornikowych, które cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Gdy także myślisz o takiej instalacji, sprawdź z nami, gdzie możliwe jest zamontowanie zbiornika na LPG.

Zbiorniki na LPG przeznaczone do instalacji gazowych mogą być wydzierżawione lub kupione na własność. W pierwszym przypadku konieczne jest podpisanie wieloletniej umowy z dostawcą gazu, dlatego jego zmiana w pierwszych latach nie będzie możliwa. Plusem jest jednak brak konieczności ponoszenia sporych kosztów początkowych, ponieważ wtedy najczęściej prace podłączeniowe prowadzone są bez sporych wydatków – w związku z tym koszt instalacji gazowej w domu będzie mniejszy.

 

Zbiornik naziemny czy podziemny?

Najczęściej o zaopatrzenia domu jednorodzinnego w gaz wykorzystuje się zbiorniki o pojemności 2700 litrów, które na ogół wymagają napełniania dwa razy do roku. Do dyspozycji mamy zbiornik gazowy naziemny, czyli montowany najczęściej na betonowej podstawie, można też wybrać zbiornik podziemny, który umieszczany jest częściowo w ziemi, dlatego nie jest on widoczny tak bardzo – to powoduje, że jest on też bardziej estetyczny.

 

Przy montażu zbiornika konieczne jest również zachowanie odpowiednich odległości wymaganych przez przepisy prawa. Są one różne w zależności od tego, czy mamy do czynienia ze zbiornikiem naziemnym czy podziemnym. Poniżej prezentujemy minimalne odległości dla zbiorników mających 2700 litrów.

 

Zbiornik naziemny:

  • odległość od budynku mieszkalnego lub użyteczności publicznej – 3 metry lub 1,5 metra, gdy wykorzystano ścianę oddzielania ogniowego
  • odległość od granicy sąsiedniej działki budowlanej – 1,5 metra
  • odległość od budynku produkcyjnego lub magazynowego – 3 metry
  • odległość od studzienki kanalizacyjnej – 5 metrów
  • odległość od napowietrznej linii energetycznej o napięciu 1 kV – 3 metry
  • odległość od napowietrznej linii energetycznej o napięciu powyżej 1 kV – 15 metrów
  • odległość od innego zbiornika naziemnego lub podziemnego – 1 metr