Bezpieczeństwo jest najważniejsze! Niezależnie czy myślimy o sobie czy naszych pracowników. Na halach towarowych, magazynach czy w fabrykach nie trudno o wypadek. Wystarczy jedna chwila nieuwagi i tragedia gotowa. Nawet obchodząc się z wagą przemysłową trzeba zachować szczególną ostrożność. Trzeba się upewnić, aby urządzenie było odpowiednio wyważone oraz posiadało wszystkie, niezbędne certyfikaty.

Z jakich wag należy korzystać?

Różne branże rządzą się różnymi prawami. Jedno jest jednak pewne. Zwykłe wagi, które znamy z naszych domów nie znajdą tam żadnego zastosowania. Niezależnie od tego czy to jest warsztat samochodowy, hala sprzedażowa czy fabryka, ważne jest precyzja i niezawodność. Tutaj będziemy potrzebować specjalistycznych narzędzi, którymi są waśnie wagi przemysłowe. Należy jednak pamiętać, że waga wadze nie równa! Tak samo jak w przypadku pozostałych maszyn i narzędzi dźwigowych.

Wagi przemysłowe są o wiele bardziej precyzyjne od tych standardowych urządzeń pomiarowych, a  tym samym często są przystosowane do ważenia ciężkich elementów o nietypowych kształtach. Mają też różne konstrukcje, które zalezą w dużej mierze od ich zastosowania. Mamy więc w czym wybierać!

Należy jedynie pamiętać o tym, aby sprzęt był nie tylko dokładny, ale także, żeby spełniał wszystkie normy zasad bezpieczeństwa. Dodatkowo te urządzenia powinny być obsługiwane pod nadzorem odpowiednio wykwalifikowanych osób.

Jak korzystać z wag przemysłowych?

Jednak obecność wykwalifikowanej osoby, która wagę obsługuje wcale nie daje 100 procentowej niezawodności jeżeli chodzi o dokładny pomiar. Przede wszystkim taka waga musi być odpowiednio skalibrowana.

Jeżeli dodatkowo chcemy zwiększyć precyzję naszej wagi, możemy zainstalować czujniki tensometryczne w kształcie belki, które są bardzo często wykorzystywane w wagach podłogowych, wagach taśmowych, systemach wagowych, wagach paletowych, wagach kontrolnych i wagach przenośnikowych. Tym bardziej, że większość czujników wagowych ma zatwierdzenia zgodne z OIML, NTEP, FM oraz ATEX, można ich zatem używać na całym świecie do budowy legalizowanych systemów ważenia. Przeważnie czujniki tensometryczne wykonane są ze stali nierdzewnej, tak aby mogły być wykorzystywane w ciężkich warunkach przemysłowych. Wagi tensometryczne są jeszcze bardziej precyzyjne od tych przemysłowych!

Takie urządzenia można znaleźć chociażby w asortymencie firmy Red Rooster, która prowadzi sprzedaż urządzeń dźwigowych, a w tym sprzedaż wag przemysłowych i wag tensometrycznych.