Domy szkieletowe o konstrukcje drewnianej są doskonale znane w naszym kraju. Od kilku już lat istnieje możliwość wzniesienia domu szkieletowego o konstrukcji stalowej. Technologia ta jest bardzo popularna w Ameryce Północnej, Kanadzie, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Danii, Szwecji i Finlandii. W Polsce z konstrukcji stalowych buduje się przede wszystkim wiaty magazynowe. Ale technologia ta ma zastosowanie także w budownictwie jednorodzinnym.

Jakie są zalety budowy domu o konstrukcji stalowej?

Szkielet stalowy będący konstrukcją domu jest przede wszystkim bardzo lekki, ale jednocześnie bardzo stabilny. Technologia lekkiego stalowego szkieletu pozwala znacznie skrócić czas budowy domu. Sam szkielet powstaje w ciągu czterech, maksymalnie dziesięciu dni. Budowa całego domu pod klucz zajmuje około trzech miesięcy. Konstrukcje stalowe można wykorzystać nie tylko do budowy nowych domów jednorodzinnych, ale także do nadbudowy już istniejących. Domy zbudowane w oparciu o stalowy szkielet są energooszczędne i ekologiczne. Nie ma potrzeby wylewania mocnych ław fundamentowych, w sumie więc koszt budowy domu jest niższy niż budowanego w tradycyjnej technologi.

Co składa się na szkielet domu?

Szkielet domu wznosi się ze stalowych profili giętych na zimno i zabezpieczonych cynkowaniem na gorąco. Ocynk zabezpieczenia konstrukcję przed korozją. Profile są lekkie, ale bardzo wytrzymałe. Inwestor, który zdecyduje się na budowę domu w technologii szkieletu stalowego ma do wyboru dwie opcje. Na plac budowy firma zajmująca się produkcją stalowych profili może dowieść niezbędne elementy w formie już gotowych ścian i dachowych wiązarów. Ta opcja pozwala znacząco skrócić czasu budowy domu. Druga możliwość to dowiezienie pojedynczych elementów o właściwej długości i w ilości zgodnej z projektem. W przypadku tego rozwiązania szkielet będzie budowany od podstaw, budowa potrwa dłużej. Przy budowie domu jednorodzinnego o jednej kondygnacji szkielet wznosi się bez konieczności używania ciężkiego sprzętu.

Profile stalowe są materiałem bardzo uniwersalnym. Pozwalają na budowę nie tylko domów jednorodzinnych, ale także obiektów użyteczności publicznej. Są energooszczędne, a więc tanie w eksploatacji. Krótki czas prac montażowych skraca obniża koszty całej budowy domu, po mniej więcej trzech miesiącach dom jest wykończony pod klucz. Domy z lekkich konstrukcji stalowych to technologia jutra.

Tekst powstał we współpracy z CGT.