Jeżeli decydujemy się na zamontowanie bramy automatycznej to przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że zupełnie inne bramy montuje się do bram domowych, na posesjach prywatnych, a jeszcze inne do bram przemysłowych.
I pod tym też kątem powinniśmy dobierać napęd bramy. Oczywiście, o tym, gdzie i jaka brama będzie montowana powinniśmy poinformować firmę, która będzie się tym dla nas zajmować. Tam doświadczeni pracownicy z pewnością optymalnie dopasują napęd pod przeznaczenie bramy.

Czym wyróżnia się napęd do bramy na posesji prywatnej?

Napęd do bramy na posesji prywatnej tak naprawdę nie ma wcale aż tak bardzo odmiennej automatyki jak napędy do bram przemysłowych. Aczkolwiek, są pewne różnice. Najważniejsze bowiem jest to, aby dostosować napęd do bramy bezpośrednio do jej ciężaru. A w tym może sprawdzić się jedynie dokładne dookreślenie przeznaczenia bramy.
W doborze takowej z pewnością pomoże nam inżynier z firmy, z jaką nawiążemy współpracę. Zupełnie inne parametry są brane pod uwagę, jeśli chodzi o bramy domowe, jest ich też mniej niż w przypadku bram przemysłowych. W obu zaś przypadkach najbardziej pod uwagę brany jest czynnik masy. Do każdego rodzaju bramy dobiera się pod tym względem: napęd automatyczny, optymalne natężenie silnika, a także ilość cykli dziennych. Ten ostatni wskaźnik ma natomiast większe znaczenie w przypadku bram przemysłowych.

W warunkach domowych najlepiej sprawdzają się napędy do bram  z paskiem kewlarowym. Przenosi on bowiem siłę działania motoru na bramę. To sprawia, że sam siłownik pracuje cicho i nie denerwuje domowników. Zakres głośności bramy jest niezwykle ważny, gdyż to od niego bezpośrednio zależy jaki będzie komfort użytkowania.
Warto wiedzieć, że najczęściej dostępne na rynku napędy wyposażone są w silnik 24 V, pracujący cicho. Prowadnica z paskiem kewlarowym, odpowiadająca także za natężenie głośności będzie w danym domu służyła przez dłużej, gdy wyposażona zostanie  w specjalne linki stalowe, o co warto zapytać producenta. Domowe warunki sprawiają, że najlepiej pasują do nich automaty ciągnące, instalowane zarówno w bramach skrzydłowych, jak i w bramach rolowanych. Moc uciągu i powierzchnia bramy są tymi parametrami, które bierze się pod uwagę w największym stopniu.

Zalety poszczególnych napędów do bram

Poszczególne napędy do bram, montowane w warunkach domowych wyróżniają się przede wszystkim tym, że w przeciwieństwie do tradycyjnych bram garażowych zwiększają poziom bezpieczeństwa i komfortu konkretnego użytkownika, który zdecyduje się z nich korzystać. Niezawodność oraz długa żywotność napędu zagwarantowane są wtedy, kiedy napęd zostanie idealnie dopasowany do bramy.

W przypadku domowych bram przesuwnych nowoczesne napędy dostosowane są do różnych rozmiarów, ciężaru, częstotliwości, a także do szybkości ich otwierania. W warunkach domowych oferuje się napędy do bram przesuwnych o wadze od 500 kilogramów. Najczęściej napędy te wykonane są z brązu, stali hartowanej i przekładni zanurzanych w kąpieli olejowej. Ich duża siła i jakość są więc pewne. Ważne jest to, że napędy te zostały wyposażone w specjalne systemy zabezpieczające przed zgnieceniem, czy siłowniki wyposażone w ładowarkę baterii, to oznacza bowiem, że mogą one pracować nawet wtedy, kiedy zabraknie prądu. Automatyka do bram przesuwnych gwarantuje też, że mogą one działać w każdych warunkach atmosferycznych.

Natomiast, automatyka przeznaczona do domowych bram skrzydłowych sprawdza się najlepiej w budynkach o konkretnym stylu architektonicznym. W przypadku tego rodzaju bram „na pierwszy rzut oka” wysuwa się bowiem ich solidność. Napędy do bram skrzydłowych mogą mieć szerokość nawet do 10 metrów. Montowane są one na słupkach metalowych, murowanych lub klinkierowych. Co ciekawe, tego rodzaju napęd można zamontować nawet pod ziemią. Przy wyborze napędu do bramy skrzydłowej najbardziej liczy się jego funkcjonalność. Poza tym, bierze się pod uwagę takie parametry, jakie odpowiadają za jego bezbłędne działanie. Zaliczają się do nich: długość skrzydła bramy, ciężar skrzydła, wymagany kąt otwarcia bramy, a także intensywność użytkowania bramy. Napędy do bram skrzydłowych wykonane są ze stali i brązu, co zapewnia ich żywotność. Są one również odporne na zgniecenia, a wszystkie czynności konserwacyjne można wykonywać bez problemu.

Dzięki właściwie dobranemu napędowi można zautomatyzować każdą bramę garażową. Funkcjonalna automatyka obsługiwana jest najczęściej za pomocą pilota. Napędy garażowe dobiera się, patrząc na wielkość bramy. Do bram mniejszych stosuje się napędy o mocy 600 N, a do bram większych może być to moc 1000 N, czy nawet 1200 N. Poza rozmiarem, bramy te dostosowane są do: ciężaru, częstotliwości i szybkości otwierania bramy. Co jest istotne, faza uruchamiania oraz faza wyhamowania dają się wyregulować indywidualnie. Dla zwiększenia bezpieczeństwa użytkowania takiej bramy warto zainstalować fotokomórki. Dobór napędów przeznaczonych do warunków domowych jest na tyle obszerny, że użytkownicy znajdą coś bez trudu.