Znajdują coraz szersze zastosowanie, także przy budowie domów jednorodzinnych. Są tanie, łatwe w montażu, przyspieszają prowadzenie prac budowlanych. Prefabrykaty, ponieważ to właśnie o nich mowa, to przyszłość nowoczesnego budownictwa.

Prefabrykatami nazywa się półprodukty stosowane w budownictwie, wstępnie wykonane w zakładzie elementy budowlane bądź konstrukcyjne, które przeznaczone są do montażu bezpośrednio na placu budowy. Parametry użytkowania prefabrykatów są zbliżone do tych w tradycyjnej technologii lub wymagają tylko niewielkiej obróbki. Prefabrykaty wykonuje się z różnych materiałów, między innymi żelbetonu, strunobetonu, stali czy drewna.

Najważniejsze zalety prefabrykatów:

  • są szybkie w produkcji
  • przyspieszają montaż
  • są powtarzalne i precyzyjne
  • można uzyskać dzięki nim duże rozpiętości
  • obiekty można realizować przy niesprzyjających warunkach pogodowych

Aktualnie prefabrykaty wykorzystywane są w wielu gałęziach budownictwa – produkuje się prefabrykowane ściany, w tym zespolone, płyty elewacyjne, stropy, słupy i stroposłupy, ekrany akustyczne, elementy sieci kanalizacyjnych czy płyty peronowe. Wobec tego zdziwienia nie wywołuje już dom z prefabrykatów – można wprowadzić się do niego znacznie szybciej niż do tego zrealizowanego tradycyjnie.

 Dom z prefabrykatów

Najczęściej do budowy domów stosuje się prefabrykaty keramzytowe, czyli ceramiczne, które wyróżniają się wieloletnią żywotnością, wytrzymałością i odpornością na czynniki zewnętrzne. Wcześniej wykonane elementy przyjeżdżają na plac budowy samochodem ciężarowym, następnie są rozstawiane z wykorzystaniem dźwigów. W rezultacie dom z prefabrykatów powstaje w stanie surowym już w kilka dni. Pozostałe elementy wykonuje się tak samo, jak w technologiach tradycyjnych. Czas budowy to zwykle 10-12 tygodni.

Ile kosztuje wykonanie domu z prefabrykatów? Ceny są zależne od wybranego projektu oraz materiałów, niemniej jednak zwykle cena budowy domu jest nieco niższa od tradycyjnej technologii. Aby uzyskać dokładne wyceny, warto skontaktować się z firmami mogącymi wykonać dom z prefabrykatów na zamówienie.