Szklane elewacje i przeszklone dachy stanowią głównych punkt większości budynków biurowych w każdym mieście. Wyglądają niezwykle estetycznie, wkomponowują się w otoczenie niezależnie od tego, czy znajdują się w sąsiedztwie wieloletnich kamienic, czy w okolicy parków i obszarów zielonych.

Jednak jak pracuje się w pomieszczeniu, które jest wykonane z samego szkła? Na to pytanie odpowiedzą nam eksperci z firmy Alsal, która w swojej ofercie posiada szklane elewacje i przeszklenia dachowe.

Nieograniczony dostęp światła

Światło dzienne ma zbawienne oddziaływanie na ludzki organizm – obniża poziom stresu, niweluje zmęczenie, zwiększa koncentrację, poprawia samopoczucie, daje energię do działania. W naszej strefie klimatycznej istotne jest to, by jak najwięcej czasu można było pracować bez wykorzystywania sztucznego światła. Elewacje szklane budynków pozwalają nie tylko wprowadzić do pomieszczeń maksymalną ilość światła, ale także optycznie powiększają biuro. Z małych, ciemnych, klaustrofobicznych pokoi tworzą się przyjemne i komfortowe miejsca pracy. Jeśli pracodawca nie może pozwolić sobie na wymianę całej elewacji, to wystarczy, że zdecyduje się na niewielki szklany dodatek. Przeszklony dach np. w miejscu wypoczynkowym również poprawi samopoczucie pracowników i pozwoli im w pełni zregenerować siły miedzy ważnymi wydarzeniami.

Cisza, spokój, piękne widoki

Nic nie wpływa tak odprężająco na pracowników jak możliwość oderwania wzroku od ekranu monitora i skierowania go na przyjemny widok znajdujący się za oknem. Szklane elewacje mają tę przewagę nad tradycyjnymi oknami, że niezależnie od rozmieszczenia mebli w biurze, każdy z pracowników ma taki sam dostęp do panoramy miasta. Nawet jeśli w okolicy naszego budynku nie ma przepięknych parków lub nowoczesnej architektury, to czasem samo spojrzenie na grudniowe niebo może poprawić humor – dachy przeszklone okażą się w tej kwestii niezawodne.

Kolejnym atutem szklanych elewacji budynków jest ich dźwiękoszczelność. Ma to istotne znaczenie wtedy, gdy nasze biuro znajduje się w centrum miasta lub sąsiaduje z budynkami przemysłowymi. Wybór odpowiedniego szkła jest w stanie ograniczyć ilość decybeli przedostających z zewnątrz nawet o ok. 20 jednostek. Zapewnienie pracownikom komfortowej akustyki wpłynie na poziom ich koncentracji i pozwoli im wykonywać swoje obowiązki dłużej bez uczucia zmęczenia.

 Termoregulacja

Klimatyzacja znajduje się we wszystkich nowoczesnych biurowcach. Zastosowanie przeszklonych dachów i elewacji w dłuższej perspektywie okazuje się bardziej ekonomicznym rozwiązaniem, niż wykorzystywanie tradycyjnych materiałów. Specjalne modele szklanej elewacji charakteryzują się lepszą termoregulacją – latem nie dopuszczają do nagrzania, zimą zatrzymują ciepło. W konsekwencji są w stanie zmniejszyć rachunki za zużycie energii, a stała temperatura w pomieszczania umożliwia stworzenie komfortowych warunków do pracy.