Technologia w naszym świecie stale idzie naprzód, a wraz z nią pojawiają się coraz to nowe wynalazki – jednym z ciekawszych jest samochód na prąd. Dla większości doświadczonych kierowców pierwsza jazda tego typu autem może się wydać dziwna – nie ma w końcu skrzyni biegów, a sam silnik różni się w znaczny sposób od tego znanego z tradycyjnych samochodów. Również sposób dostarczania mocy jest inny, a my jesteśmy w stanie osiągnąć najwyższe osiągi już od początku, bez żadnego rozkręcenia się czy rozgrzewania silnika, bez oczekiwania na właściwy moment na włączenie wyższego biegu.

Zalet samochodu elektrycznego jest całe mnóstwo, a największą z nich okazuje się być brak jakiegokolwiek hałasu. Prąd nie generuje żadnego dźwięku, w związku z czym mówi się, że samochodem elektrycznym można przejechać przez klasztor bez zostania zauważonym. Naturalnie rzecz biorąc zaletą jest również natychmiastowy przepływ prądu, który pozwala osiągnąć odpowiednią szybkość w dosłownie chwilę. Naturalnie rzecz biorąc zaletą może okazać się brak konieczności zakupu benzyny, która w obecnych czasach staje się coraz droższa.

Niestety, korzystanie z samochodu na prąd niesie ze sobą kilka poważnych wad. Przede wszystkim prąd – każdy z nas wie, jak ważne jest redukowanie jego zużycia. Oczywiście, istnieją również ładowarki wykorzystujące energię solarną – nie każdy jednak jest w stanie sobie na nie pozwolić, a i nie wszystkie obecnie dostępne samochody elektryczne tego typu technologię wspierają. To z prądem wiąże się kolejna wada – co bowiem zrobimy wtedy, gdy samochód nam się rozładuje na jakimś pustkowiu? Nie będziemy w stanie wziąć kanistra i udać się na pobliską stację – gdy bateria padnie, padnie – i tyle. Nie da się jej podładować bez połączenia z gniazdkiem. Minusem jest też fakt, iż tak naprawdę nie da się przewidzieć, kiedy wyczerpie się bateria. Prawdą jest, iż w piękny letni dzień zazwyczaj jej wskaźnik będzie dokładny – co jednak, jeżeli w grę wejdzie płatająca figle pogoda lub fakt, że chcemy włączyć w samochodzie podgrzewanie? Wtedy może się okazać, że prądu będzie ubywać zbyt szybko.

Z ekonomicznego punktu widzenia posiadanie samochodu na prąd może wydać się ok – na pewno jego eksploatacja jest tańsza, a użytkowanie przyjemniejsze. Wszystko jednak zmienia się, gdy samochodu potrzebujemy bardzo często i nie mamy czasu na jego ładowanie – wtedy rozsądniejszym rozwiązaniem okaże się to bardziej stabilne, na którym można polegać.

Kolejną sprawą jest same zużycie prądu. Obecnie technologia samochodów elektrycznych wciąż raczkuje, w związku z czym nie można liczyć na wielką optymalizację. Może zatem lepiej byłoby poczekać te kilka lat na coś naprawdę efektywnego, co sprawdziłoby się na ulicach w naszym kraju? Powiedzmy sobie szczerze, perspektywa oszczędności i dbania o środowisko brzmi kusząco, ale wciąż nie każdy może sobie pozwolić na jej realizację.