Prace montażowe i budowlane często wymagają zastosowania specjalistycznych rusztowań. Dzięki nim mogą być one wykonane precyzyjnie i z zapewnieniem bezpieczeństwa budowlańcom. Do takiego sprzętu niewątpliwie zaliczają się rusztowania przestrzenne. Dziś przedstawimy top 4 ich zastosowania.

O rusztowaniach przestrzennych słów kilka

Branża budowlana ciągle musi się rozwijać, wszak projektowane są nowoczesne konstrukcje o niezwykle ciekawym charakterze, które wymagają zastosowania równie nowoczesnych rozwiązań. Do takich konstrukcji konieczne jest zastosowanie rusztowań przestrzennych, które niewątpliwie można określić słowem pionierskie. Ich zaletą jest niebywała prostota montażu wraz z wieloma możliwościami konfiguracji, wręcz nieograniczonymi. Jednocześnie takie rozwiązania są bezpieczne. W tym przypadku stosuje się trzy podstawowe elementy takie jak stojak, stężeń i rygiel, które uzupełnia się poszczególnymi elementami, co pozwala na rozbudowę siatki w wielu kierunkach.

Budynki o półkolistych czy skośnych ścianach

W przypadku ciekawych projektów architektonicznych, gdzie w planie budynku przewidziane są półkoliste ściany czy też skosy, konieczne jest zastosowanie rusztowań przestrzennych. W tym przypadku pracę mogą ułatwić długie poziome podesty. Dzięki temu można wykorzystać możliwości sprzętowe, co jest nierealne w przypadku klasycznych rusztowań ramowych. Tutaj kluczowe znaczenie ma konstrukcja, która opiera się na zasadzie węzła, który łączy zarówno poprzecznice, jak i podłużnice, a także stężnie. W tym przypadku wykorzystuje się połączenia klinowe. Zatem budynki o okrągłych kształtach można np. ocieplić czy wykonać remont elewacji szybko i precyzyjnie. W tym wypadku konieczne jest zwrócenie uwagi na samą konstrukcję nośną, choć warto wiedzieć, że wybierając rusztowania przestrzenne wykonane z lekkiego aluminium owa nośność jest bardzo duża.

Budowa sceny i scenografii

Latem i wczesną jesienią często organizowane są festyny i koncerty plenerowe. W tym przypadku konieczne jest wybudowanie tymczasowej sceny, a także konstrukcji, na której będzie można zamontować nagłośnienie i oświetlenie, a także telebimy. Dlatego niezwykle ważne jest tutaj użycie odpowiedniego sprzętu. I tutaj również mają zastosowanie rusztowania przestrzenne. Ich montaż jest szybki, gdyż zbudowane są z większych modułów, co pozwala także na rozbudowanie konstrukcji w wybranych kierunkach. Dzięki temu elementy nagłośnienia i oświetlenia można umieścić na większej wysokości pozwalającej na uzyskanie odpowiedniej akustyki, a także objęcie oświetleniem całej sceny.

Reklamy wielkoformatowe i ich montaż

Reklama jest dźwignią handlu, a ta umieszczona na telebimach nadal zwraca największą uwagę. Potrzebny jest jednak wybór odpowiedniego miejsca na jej wyeksponowanie. W przypadku dróg ekspresowych i autostrad, gdzie stosowane są panele wyciszające konieczne jest ich umieszczenie na wysokich rusztowaniach. Tu doskonale mogą się sprawdzić modele przestrzenne. Oczywiście takie rusztowania będą również nieodzowne w przypadku montażu reklam wielkoformatowych na budynkach półkolistych, np. basztach. Rzecz jasna w przypadku budynków historycznych konieczna jest zgoda konserwatora zabytków na wykorzystanie powierzchni reklamowej.

Budowa mostów i wiaduktów

Współczesne mosty są nie tylko wytrzymałe, ale również często posiadają finezyjne kształty, wszak są ozdobą miasta. Realizacja takich projektów jest procesem bardzo skomplikowanym i wymaga zatrudnienia nie tylko najlepszych fachowców, ale również zastosowania odpowiedniego sprzętu. Tutaj również zastosowanie mają rusztowania przestrzenne. Dzięki nim można precyzyjnie wykonać nawet najbardziej skomplikowane prace i jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo pracownikom. Warto tutaj zwrócić uwagę na ich udźwig. Można znaleźć modele, które wytrzymają duże obciążenie nie tylko pracowników, ale również sprzętu.

Rusztowanie przestrzenne ma szerokie spektrum zastosowania. Można je wykorzystać podczas prac przy nietypowych budynkach. Jednocześnie wyróżnia się ono jakością i trwałością. Może stanowić konstrukcję stałą lub tymczasową, a jego montaż i demontaż jest niezwykle prosty.