Budowa domu to nie lada wyzwanie, zarówno absorbujące nasz czas jak i drenujące nasz portfel. Warto jednakże dokładnie wszystko na samym początku zaplanować, tak abyśmy później nie żałowali pewnych rozwiązań. Zważywszy, że w obecnym czasie, z wykorzystaniem odpowiedniej technologii, możemy wybudować niezwykle energooszczędny dom. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?
Przede wszystkim, zachęcałbym do zapoznania się ze stroną schneider-electric.com. Firma ta zajmuje się sprzedażą nowoczesnych technologii dla automatyzacji naszych domów, tym samym prowadzących do zmniejszenia opłat i rachunków za użytkowanie mediów i korzystanie z naszego domu. W pierwszej kolejny na kilka słów uznania zasługuje na pewno smart panel. Jest to energooszczędny system, do którego to podłączamy wszystkie urządzenia w naszym domu jak i systemy grzewcze, wodno-kanalizacyjne i pozostałe. Dzięki temu systemowi w jednym miejscu będą zbierane wszystkie dane na temat zużycia różnych surowców i materiałów przez nasz dom, ich koszt, a także zostanie dokonana analiza energooszczędności. Tym samym, będziemy wiedzieli, na czym będziemy mogli zaoszczędzić, w którym miejscu ograniczyć koszty, bądź co powinniśmy zrobić, aby nasze rachunki były tańsze.

Inną skuteczną formą inwestycji jest system KNX, który także z powodzeniem sprawdzi się w każdym domu. Pamiętajmy także między innymi o ogrzewaniu podłogowym, czy też innych urządzeniach potrafiących odciążyć nas w comiesięcznych rachunkach. Ciekawym pomysłem jest, chociażby zakup watomierza — koszt ok. 30-40 zł. Dzięki niemu możemy sprawdzić, ile energii pobierają urządzenia i sprzęty domowe. I tak tez na przykład wentylator, który często użytkowany jest w ciągu lata pobiera około 25 W. Suszarka do warzyw i grzybów, niezastąpiona przy suszeniu grzybów z leśnych łowów, pobiera już około 350W. Zdecydowanie więcej, bo aż około 1850W pobiera … czajnik elektryczny! Warto pobawić się trochę i posprawdzać jakie obciążenie powoduje, każdy ze sprzętów, które z nich możemy użytkować rzadziej, a które możemy wymienić na bardziej energooszczędne.