W jaki sposób chronić drewno?
Drewno od lat pozostaje najbardziej uniwersalnym materiałem budowlanym. Już w starożytności ludzie wykorzystywali drewno do budowy najróżniejszych konstrukcji, środków transportu, mebli, narzędzi, naczyń i innych sprzętów domowych. Obecnie drewno wykorzystuje się zarówno w konstrukcji, jak i wykańczaniu, jest podstawowym elementem poszycia stropu, ścian i dachów, a także materiałem na podłogi, boazerie, meble domowe i ogrodowe. Swoją popularność drewno zawdzięcza uniwersalności, lekkości oraz wytrzymałości. Ponadto drewno jest proste w obróbce i montażu. Wszystkie te czynniki sprawiają, że drewno cieszy się ogromną popularnością i sięga po nie coraz więcej klientów.
Musimy jednak pamiętać, że każdy materiał budowlany narażony jest na szereg działań zewnętrznych prowadzących do jego degradacji. Drewno jako podstawowy element konstrukcyjny i wykończeniowy sprawdzi się jedynie wtedy, gdy zostanie ono odpowiednio przygotowane i zabezpieczone.
Na jakie czynniki prowadzące do degradacji narażone jest drewno?
Drewno, jak każdy surowiec, posiada wady wynikające ze swojej natury, budowy czy działania czynników zewnętrznych. Do wad drewna zaliczamy:
- wady kształtu,
- wady budowy,zanieczyszczenia powietrza,
- przecinanie włókien drzewnych pod kątem.
W jaki sposób chronić drewno?
W celu zabezpieczenia drewna przed w.w. czynnikami stosuje się powszechnie dostępne impregnaty. Ze względu na skład chemiczny możemy je podzielić na:
- impregnaty olejowe – ten rodzaj impregnatu chroni drewno przed wodą. Jego działanie polega na wypełnianiu porów drewna, tworząc jednocześnie na jego powierzchni powłokę odporną na działanie promieni UV oraz mającą właściwości hydrofobowe.
- impregnaty solne – są to roztwory soli nieorganicznych zwiększające ognioodporność drewna, a także chroniące je przed szkodliwym działaniem grzybów i owadów.
- impregnaty rozpuszczalnikowe – służą do ochrony drewna przed działaniem grzybów, pleśni, wilgoci oraz promieniowania UV. Ten rodzaj impregnatów głęboko wnika w drewno, zapewniając skuteczność, jednak z uwagi na wysoką toksyczność można go stosować jedynie w celu zabezpieczenia zewnętrznych części budynku lub np. mebli ogrodowych.
- impregnaty żywiczne – obok ochrony przed grzybami i
- pęknięcia,
- sęki,
- zabarwienia,
- zgnilizny,
- uszkodzenia mechaniczne.
Ponadto drewno ulega uszkodzeniom pod wpływem działania czynników zewnętrznych, takich jak:
- atakowanie przez owady,
- zainfekowanie przez bakterie,
- rozkład przez grzyby i małże,
- zmienne warunki wilgotności,
- woda,
- wiatr,
- zmienna temperatura,
- promieniowanie UV,
- owadami, główną rolą impregnatów żywicznych jest przeciwdziałanie wnikaniu wody w głąb drewna przy jednoczesnym przepuszczaniu przez nie pary wodnej.
Wiemy już, jak dbać o nasze drewno. Warto jednak pamiętać o tym, że nawet najlepsza ochrona na nic się nie zda, jeżeli drewno nie będzie dobrej jakości. Rynek rozwija się dynamicznie, a producentów drewna pojawia się coraz więcej. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest kupowanie materiałów u zaufanych, doświadczonych kontrahentów. Łódzka firma PakoBud to producent materiałów drewnianych z 25-letnim stażem proponuje szeroki wybór zarówno materiałów konstrukcyjnych, jak i wykończeniowych. W celu zapoznania się z ofertą, zajrzyj na stronę: http://pakobud.com.pl/.
Dodaj komentarz